Podcasty bardziej i na dłużej angażują odbiorców
Podcast czy videocast to nie są kampania performance’owe i efektów tych działań nie ujrzymy natychmiast. Jak zatem tworzyć podcast jako marka – efektywnie i w zgodzie ze sztuką?
Redakcja aboutmarketing.pl zaprosiła naszego Strategy Advisora i PR Eksperta – Damiana Jemiołę – do omówienia roli podcastów w kontekście współczesnych trendów w tworzeniu treści marketingowych.
W rozmowie z Wojciechem Samborskim Damian wskazuje, że podcasty, mimo że wymagają większego zaangażowania ze strony twórców i słuchaczy, to oferują znaczące korzyści, szczególnie w budowaniu lojalności odbiorców.
W odróżnieniu od krótkich formatów, takich jak TikTok czy YouTube Shorts, podcasty tworzą głębszą, trwalszą więź z publicznością. A to ze względu na to, że pozwalają na dłuższy kontakt odbiorcy z treścią i bardziej szczegółowe rozwinięcie tematu.
Jemioło podkreśla, że podcasty, choć pozornie wymagają więcej pracy, są narzędziem niezwykle efektywnym dla marek, które chcą zbudować autentyczną relację ze swoją publicznością.
Długie, angażujące treści sprzyjają tworzeniu więzi emocjonalnych z odbiorcami, a to przekłada się na lojalność i zaufanie. Co więcej – dłuższe formy umożliwiają pełniejsze i bardziej zróżnicowane przekazywanie treści, co jest nieosiągalne w krótkich, szybkich formatów wideo.
Kolejną zaletą podcastów jest ich rosnąca popularność. W czasach, gdy ludzie coraz bardziej cenią sobie autentyczność i unikalność, podcasty dają możliwość rozwijania treści, dopasowanych do potrzeb i zainteresowań niszowych grup odbiorców.
Dodatkowo w odróżnieniu od innych formatów medialnych, podcasty mogą być słuchane niemal w każdej sytuacji. A to zwiększa ich dostępność i zasięg.
Jemioło wskazuje również, że sukces w tej formie zależy nie tylko od regularności, ale przede wszystkim od jakości przekazu i umiejętności opowiadania historii.
Podcasty stanowią świetne narzędzie nie tylko dla marek, ale również dla twórców indywidualnych, którzy chcą zbudować zaangażowaną społeczność wokół swojej osoby lub idei.