Czemu Karol III i Ozzy Osbourne to zmory marketingu? Czyli o segmentacji i pokoleniach
Segmentacja to specyficzna sprawa. Na podstawie prostych założeń króla Karola III i Ozzy’ego Osbourne’a łączy zaskakująco wiele. Jak powinny wyglądać prawidłowa segmentacja i targetowanie?
Jeśli jesteś marketerem, to zapewne wiesz, że definiowanie grup w stylu: „przedstawiciel boomerów” czy nawet „zamożny mieszkaniec Anglii, mężczyzna w wieku 75 lat, mieszkający w dużym domu i zainteresowany kulturą” może być zupełnym przestrzeleniem clou.
A dlaczego? Bo na Twojej drodze mogą stanąć takie postacie, jak Ozzy Osbourne i Karol III, czy nawet Wojciech Cejrowski i Robert Makłowicz.
Przykładowo, jeśli mowa o tych dwóch ostatnich to: Obaj są dziennikarzami, przedsiębiorcami prowadzącymi m.in. własne sklepy internetowe (kolejno: Sklep Kolonialny i Sklep Makłowicz Ajde!), są z tego samego pokolenia baby boomers (różni ich zaledwie rok, ew. są gen X, zależy od definicji), są poliglotami, rozpoznawalnymi telewizyjnymi postaciami (występując nawet w tej samej stacji i mając podobny charakter programu!), które prowadzą obecnie działalność w internecie, są podróżnikami, pisali książki, mają nieruchomości za granicą, a także są katolikami. (Choć Makłowicz jest katolikiem obrządku ormiańskiego, a Cejrowski rzymskiego).
Redakcja NowyMarketing.pl poprosiła nas o podzielenie się wiedzą dot. wprowadzania nowych kategorii produktowych.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje segmentacji i czym się od siebie różnią;
- Kiedy szerokie targetowanie ma sens, a kiedy nie;
- Skąd biorą się uproszczenia w sposobach segmentacji i wiele innych.